Sesja plenerowa w dniu ślubu czy w inny dzień?

Ślubne zdjęcia plenerowe to jedna z najpiękniejszych pamiątek dla Młodej Pary. Plenerowe ujęcia mogą zapierać dech i zachwycać pięknym tłem, wyjątkowym światłem i ciekawymi elementami kompozycji, ale ich esencję stanowi uczucie pomiędzy uczestnikami sesji. Wiele par zastanawia się nad tym, czy sesja plenerowa powinna zostać zorganizowana w dniu ślubu, czy może raczej w zupełnie innym terminie. Co przemawia za jednym, a co za drugim rozwiązaniem?

Sesja plenerowa w dniu ślubu

Dzień ślubu jest wyjątkowy pod wieloma względami – jest jedyny w swoim rodzaju, przepełniony emocjami, wzruszeniami i absolutnie niepowtarzalnymi sytuacjami. Tego dnia Młodej Parze towarzyszy wiele spojrzeń, ale też czujne oko fotografa, który uwiecznia najważniejsze momenty i wydarzenia, stara się uchwycić gesty i emocje. Zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody prezentują się tego dnia wyjątkowo szykownie – to zasługa dopracowanego stroju i fryzury, ale też nastroju, jaki im towarzyszy. Nic dziwnego, że wiele osób wpada na pomysł, by właśnie w tym terminie wykonać sesję plenerową.

Plener w dniu ślubu – zalety tego rozwiązania

 • To właśnie w tym dniu emocje są najsilniejsze, najbardziej niezwykłe i niepowtarzalne. Trudno odtworzyć je w innych okolicznościach.
 • Jest to spora oszczędność – nie tylko nie trzeba angażować ponownie fotografa, ale też nie trzeba po raz kolejny umawiać się na makijaż lub fryzurę.
 • To dość wygodne rozwiązanie – w późniejszym terminie trzeba będzie ponownie zadbać o odpowiedni ubiór, uczesanie i pofatygować się w wybrane miejsce. Niektórzy od razu po ślubie planują dłuższą podróż poślubną lub wpadają w wir pracy i codziennych obowiązków, przez co trudno im się wyrwać na sesję plenerową.

Plener w dniu ślubu – wady

 • Presja czasu oraz mniejsza swoboda. Tego dnia grafik jest bardzo napięty, dlatego sesja plenerowa nie może być zbyt długa i organizowana w odległym miejscu.
 • Konieczność urwania się z przyjęcia – choć będzie to dla większości gości zrozumiałe, może również zostać odebrane jako coś nietypowego i nie na miejscu.
 • Ryzyko uszkodzenia kreacji, fryzury, makijażu.

Sesję plenerową w dniu ślubu można więc polecić, przede wszystkim, osobom zdecydowanym na wykonanie niewielkiej liczby ujęć w niezbyt oddalonej od przyjęcia destynacji. Jeśli wesele organizowane jest w obiekcie o pięknym położeniu i oferującym możliwość wykonania ujęć plenerowych, warto wziąć tę opcję pod uwagę. Jest to również propozycja dla par o mniejszym budżecie, które nie chcą mnożyć niepotrzebnych kosztów (na przykład na ponowne wykonanie makijażu i fryzury).

Sesja plenerowa w innym terminie

Plener w innym dniu wybiera zdecydowanie więcej par i trudno się temu dziwić. Jest to rozwiązanie pod wieloma względami wygodniejsze od sesji w dniu ślubu. Kluczowa dla osób, które decydują się na sesję w innym terminie, jest możliwość swobodnego wyboru czasu, miejsca i okoliczności, w których realizowane będą zdjęcia. Na podobną dowolność nie można nawet liczyć, jeśli sesja odbywa się w tym samym dniu, co ceremonia i przyjęcie ślubne.

Sesja plenerowa w innym terminie – zalety

 • Praktycznie nieograniczony wybór lokalizacji pleneru. Zdjęcia można zorganizować w ulubionym miejscu Młodej Pary, w parku, lesie, górach, nad morzem lub za granicą.
 • Brak presji czasowej – ponieważ tego dnia nie trzeba już wracać na przyjęcie, pilnować godziny krojenia tortu lub podziękowań dla rodziców, można w pełni zaangażować się w uczestnictwo w sesji.
 • Możliwość dopasowania terminu sesji do wszelkich czynników, a w szczególności do pogody, pracy, pory roku i wielu innych spraw.
 • Szansa na zrealizowanie jakiejś nietypowej wizji – na przykład wystąpienia na sesji w zupełnie innym stroju niż na ślubnym kobiercu, ale też opcja zorganizowania sesji tematycznej.
 • Możliwość zorganizowania zdjęć plenerowych w towarzystwie pupila, innych członków rodziny lub przyjaciół. Niektóre pary decydują się na takie rozszerzone sesje plenerowe i uważają je za najpiękniejszą pamiątkę.
 • Dużo spokojniejsza aura – dzień ślubu jest wyjątkowy, ale też niezwykle stresujący dla wielu par. Plener w innym terminie przebiega w nieco innej, spokojniejszej i swobodniejszej atmosferze.

Sesja plenerowa w innym dniu – wady

 • Organizacja pleneru w osobnym terminie to dodatkowe koszty – na przykład związane z koniecznością ponownego wypożyczenia sukni, samochodu albo wykonania makijażu.
 • Na sesję w innym terminie trzeba poświęcić dodatkowy czas – często wiąże się to z koniecznością wzięcia urlopu.
 • Niektóre pary odczuwają spadek motywacji, są zmęczone ślubną gorączką i potrzebują odsapnąć, nacieszyć się sobą, nową rzeczywistością lub wracają do codzienności. Zmotywowanie się do ponownego ubrania ślubnej kreacji i wystylizowania się na sesję może być trudne.

Sesja plenerowa w oddzielnym terminie ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników. Jeśli tylko finanse na to pozwalają i nie obawiacie się utraty motywacji do tego przedsięwzięcia, warto wziąć pod uwagę plener w swobodnie ustalonym terminie. Dzięki temu będziecie mieli szansę na realizację własnych wizji w spokojnej i przyjemnej atmosferze, bez presji czasu i obawy o to, że pobrudzicie ślubne ubrania lub za długo zabawicie w plenerze i ominie Was spora część przyjęcia.

Na tę kwestię warto spojrzeć także z perspektywy fotografa ślubnego. Plener w dniu ślubu może być ciekawy, romantyczny i doskonale zrobiony, ale jednak jest to sesja bardzo ograniczona (czasowo, pod względem lokalizacji i koncepcji). Z kolei plener wykonany w osobnym dniu może być dłuższy, swobodniejszy i obfitować w dużo więcej ujęć. Choć wymaga to dodatkowego nakładu pracy z mojej strony, mocno polecam swoim klientom właśnie to rozwiązanie, ale rozumiem też te pary, które z różnych przyczyn wybierają sesję w dniu ślubu.

Ze swojej strony zawsze staram się, by każdy plener, przy którym pracuję, zachwycał autentycznością bez względu na to, czy wykonywany jest w pobliskim parku, czy na egzotycznej wyprawie. Ma to być dla Młodej Pary pamiątka na całe życie, dlatego zawsze daję z siebie wszystko, by faktycznie zdjęcia te były ozdobą albumu i czymś, do czego będziecie wracać z przyjemnością.

 

Kliknij tutaj jeśli chcesz poznać moją ofertę na sesje.