Ponadczasowe zdjęcia ślubne, rodzinne – jakie powinny być?

 

Ponadczasowe zdjęcia ślubne rodzinne, to dość często powtarzający się slogan, ale czym tak naprawdę powinny być takie zdjęcia? Myślę, że to pytanie można postawić nie tylko przy zdjęciach ślubnych ale w każdej dziedzinie fotografii.

Co takie prace powinno wyróżniać? Czym powinny się cechować aby nie były tylko odtwórczą kopią lecz hipnotyzującym obrazem? Obrazem w który wpatrujemy się i czujemy pewną więź emocjonalną?

Jestem przekonany, że najważniejszą wartością takich zdjęć powinna być wartość osobista. Dla każdego „ponadczasowość” może oznaczać coś innego, ale zawsze oznacza jedno – autentyczną treść, szczerą i niepodważalną, przedstawioną w sposób który zmusza do refleksji.

Naturalne ponadczasowe zdjęcia

Jakie elementy sprawiają, że zdjęcie można nazwać – ponadczasowym?

Składowych jest zapewne wiele, ale z pewnością zdjęcie takie powinno mieć kilka ważnych cech. Dla mnie takie zdjęcie jest treścią nie tracącą na wartości, obrazem który ciągle jest tak samo ważny i istotny mimo upływu lat. Opowiada o Was w sposób prestiżowy. Przedstawia obraz danej chwili, który wsysa naszą uwagę, wzrusza, intryguje i pobudza.

Opiera się chwilowym modom, nie jest kserokopią, lecz osobistą opowieścią. To ekscentryczne, trwałe odbicie rzeczywistości przefiltrowane przez wrażliwość, technikę i doświadczenie fotografa.

Patrycja Woźniak

Ponadczasowe zdjęcia ślubne, rodzinne – czy to możliwe ?

I tu rodzi się pytanie – czy na ślubie, sesji, czy przy innym wydarzeniu rodzinnym można kierować się taką właśnie dewizą? Moim zdaniem odpowiedź brzmi – Tak! Nawet poszedł bym krok dalej. Jestem przekonany, że trzeba!

Każde wydarzenie ma swoją historię, treść i swoistą moc którą trzeba dostrzec i umiejętnie zapisać. Czyli zrobić ponadczasowe zdjęcia, które będą wyraźnym echem tamtych chwil. Warto pamiętać, że za 20, 30 i więcej lat kolejne pokolenia będą wpatrywać się w te wspomnienia. Zastanówmy się co chcemy im przekazać. Jaką wartość mają nieść ze sobą Wasze historie. Jak mają być zapamiętane i jak opowiedziane.

Ponadczasowe zdjęcia ślubne obróbka

Czy to w ogóle ma znaczenie w wyjątkowych zdjęciach o ponadczasowej wartości? Chyba nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Moje doświadczenie jednak podpowiada mi, że: jasność, kontrast, kolor, balans światłocieni, ziarno i cała masa pozostałych czynności w trakcie obrabiania, o których decyduje fotograf, ma niekwestionowany wpływ na odbiorcę. To jak elementy układanki, które muszą dobrze pasować aby tworzyć spójną całość, budują klimat i dodają charakteru. To element, który także definiuję danego twórcę. To lwia część pracy mająca znaczenie dla odczuć i wrażeń odbiorcy. Dlatego w swoich materiałach poświęcam wiele uwagi na dopieszczenie każdego zdjęcia unikając dróg na skróty.

Jak robić ponadczasowe zdjęcia ?

Nie ma jednoznacznej definicji. To składowa wielu zdarzeń: –  doświadczenia fotografa, jego umiejętności, wyczucia, jego wrażliwości i techniki. Tego w jaki sposób obserwuje wydarzenie, jak postrzega światło, jakich technik używa. Czy wie w jaki sposób opowie historię, czy po prostu improwizuje.

Na tym polega magia fotografii, że każdy twórca inaczej widzi. Inaczej opowiada, i to że opowieści są różne daje nam pole wyboru. Wy możecie zdecydować jak Wasze wspomnienia zostaną opowiedziane. Pamiętajcie, że każda Wasza Historia jest warta zapamiętania.

Ponadczasowe zdjęcia ślubne rodzinne