JAK WYBRAĆ FOTOGRAFA NA ŚLUB?

 

Jeśli miałbym jednym zdaniem odpowiedzieć to napisał bym – świadomie, ale na czym ta świadomość ma polegać? to już nie zawsze jest takie jasne i łatwe do określenia. Pozwólcie, że przybliżę nieco temat.

Zacznijmy od samego fotografa. Pomijam opis, że fotograf powinien posiadać profesjonalny sprzęt, bo jeśli ktoś reklamuje się jako profesjonalista, to zakładam że nim jest w pełnym tego słowa znaczeniu. Kim więc jest fotograf ślubny? Wbrew wszelkim opiniom bycie fotografem ślubnym to nie łatwy zawód. Taki fotograf to twórca, który ma za zadanie opowiedzieć Waszą historię obrazem. To jak to zrobi zależy w dużej mierze od jego artystycznego podejścia. Poza tym musi być uważny, i mieć doświadczenie, bo ślub to wiele różnych przestrzeni w których musi sobie poradzić i co najważniejsze nie może nawalić, a przynajmniej nie powinien.

Tu pojawia się pierwsze z waszych „zadań”. Łatwiej Wam będzie gdy już na samym początku określić czy wolicie „fotografa reżysera” który wszystko zaaranżuje, ustawi, wykreuje? czy raczej szukacie kogoś kto będzie dyskretny taktowny a jednocześnie na tyle blisko by pokazać esencję tego dnia. Myślę, że tę kwestię należy właśnie omówić z Waszym fotografem i nie bójcie się zadawać mu pytań. Jeśli szukacie całych stosów gotowych zagadnień typu – 10,50,140 pytań jakie powinieneś zadać fotografowi przed ślubem? itp.  to takich tu nie znajdziecie. Cała masa tego krąży po Internetach, a ja nie bardzo lubię uczestniczyć w pewnego rodzaju „wyścigu” na ilość pytań. Mogę natomiast odesłać was tutaj gdzie znajdziecie najbardziej trafione pytania.

 

jak wybrać fotografa na ślub miłość, ślub, sesja, pocałunek, plenerowy slub w baranowie sandomierskim

 

SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM PRZED ŚLUBEM

Zadając sobie pytanie jak wybrać fotografa na ślub, myślicie o spotkaniu z fotografem przed ślubem? Jeśli nie, to zmieńcie to i spotkajcie się z nim. Takie spotkania są niezobowiązujące, a nawet pójdę krok dalej. Spotkajcie się z kilkoma fotografami których twórczość wam przypadłą do gustu. Będziecie mieć porównanie, a zaleta płynąca z takiego spotkania jest niewątpliwa. Poznacie się osobiście z człowiekiem który ma spędzić z Wami cały dzień w dniu ślubu i do tego jeszcze na sesji. Jeśli zechcecie jeszcze bardziej rozluźnić wasze relacje, to super opcją może być realizacja sesji narzeczeńskiej/przedślubnej. Zobaczycie jak luźno będzie już w dniu ślubu dzięki temu, że już się znacie.

To istotny element wpływający na wasz komfort. Warto więc nawiązać współpracę z tym kto nadaje na takich samych falach co Wy. Jeśli nie dogadacie się z fotografem na poziomie relacji to uwierzcie, nie ma sensu „zmuszać” się na niego tylko dlatego, że może jakoś to bodzie, w końcu jest tani, kuzynka miała i było OK. Przetwórzcie to przez własne odczucia i podejmijcie świadomą decyzję w wyborze fotografa na Wasz ślub.

 

 

POPROŚCIE O PEŁEN MATERIAŁ

Zapewne przeszukując oferty fotografów ślubnych w internie w głównej mierze kierujecie się tym jakie dany fotograf posiada portfolio. I bardzo dobrze bo zdjęcia mówią bardzo dużo o danym artyście. Należy jednak pamiętać, że portfolio to wyselekcjonowany zbiór najlepszych ujęć, dlatego, aby poznać całą twórczość warto przeglądnąć pełne reportaże ślubne, które często umieszczane są na blogu fotografa. Znowu pójdę o krok dalej. Jeśli nadal czujecie niedosyt i dręczy Was ciekawość po dokładnym przejrzeniu całej strony bloga, to poproście fotografa o podesłanie pełnego materiału jaki przypuszczalnie otrzymacie. Nie mam tu na myśli wszystkich wykonanych zdjęć (tego raczej żaden fotograf Wam nie zaoferuje) ale cały materiał jaki klient otrzymuje na USB czy w galerii chronionej hasłem.

Ja na prośbę klientów udostępniam do obejrzenia całe materiały ze ślubu oraz sesji i nie wstydzę się tego. Wiem, że wszystkie zdjęcia jakie otrzymuje klient są ważne. Nie oddaję niczego co jest przypadkowe, nieudane czy po prosu złe.  Ponadto starannie je selekcjonuję i skrupulatnie poddaję procesowi obróbki. Dzięki temu cały materiał zasługuje aby trafić do Was. Jestem przekonany, że już mniej więcej wiecie jak wybrać fotografa na ślub? ale tu może pojawić się następny dylemat. Ilu fotografów wybrać na wesele? czy wystarczy jeden czy potrzebujemy duetu?

 

 

ILU FOTOGRAFÓW NA WESELE?

Jeśli świadomie chcecie aby wasze wesele fotografowało 2 fotografów, to świetnie bo wiecie czego chcecie i wierzę, że podejmujecie tę decyzje świadomie po wielu przemyśleniach. Jeśli jednak nie jesteście zdecydowani to uważnie podchodźcie do „namawiania” na drugiego fotografa. Mówiąc kolokwialnie nie dajcie się naciągnąć. Jeśli fotograf proponuje wam obsługę 2 osobową, niech to rzetelnie uzasadni. Jakie będą korzyści, jak będzie wyglądała współpraca. Niech Was przekona, że naprawdę potrzebujecie 2 osób pracujących jednocześnie a nie tylko zmieniających się bo tak im łatwiej i mniej się napracują. Wiele zależy od specyfiki danego ślubu i to ona powinna być brana pod uwagę przy tej decyzji.

Ja również pracuję w duecie, ale tylko tam gdzie jest to konieczne i niezbędne. Tutaj możecie znaleźć jeden z takich ślubów gdzie pracowaliśmy w duecie.

 

 

WSPÓŁPRACUJCIE – CO USTALIĆ Z FOTOGRAFEM PRZED ŚLUBEM?

Nie dajcie się wciągnąć w stwierdzenie – zostawcie wszystko mnie. To niemal nigdy nie kończy się dobrze. Zamierzony efekt osiągniecie tylko wspólnie. Rozmawiajcie, pytajcie, informujcie i bądźcie z fotografem „jednością” ta metoda sprawi, że zarówno Wam jak i fotografowi  przybędzie FLOW które pozytywnie wpłynie na wszystkich.

Jeśli nie nawiązaliście współpracy z Konsultantką ślubną lub Konsultantem, zawsze oferuję stworzenie planu dnia , który niezwykle ułatwia całą organizację. Niekiedy nawet samo przeczytanie niewypełnionego jeszcze planu pozwala otworzyć oczy na nieznane dotąd aspekty o których zwyczajnie mogliście nie wiedzieć. To bardzo pomocne zarówno dla Was jak i dla fotografa ,a przy okazji dla wszystkich którzy są zaangażowani w organizację Waszego dnia. Ponadto chętnie dzielę się listą podwykonawców z którymi przez lata miałem przyjemność pracować i wiem, że są godni polecenia.

 

jak wybrać fotografa na ślub hotel Arłamów fotograf na ślub z Rzeszowa Radek Kaźmierczak

 

Fotograf na wesele Rzeszów

Na koniec dodam, że moje przemyślenia to wypadkowa ponad 300 zrealizowanych ślubów jako fotograf ślubny z Podkarpacia. Ponadto jestem w branży od 14 lat i doskonale poznałem ten świat. Jakbyście się nie starali, to podejrzewam, że tylu ślubów w realu nie widzieliście, no chyba że się mylę to mnie poprawcie w komentarzach, ale tak serio to uwierzcie. Sporo widziałem i wiele przeżyłem, i nauczyłem się jak przewidywać pewne sytuacje, jak planować by wszystko toczyło się dobrym torem. Będąc fotografem ślubnym nauczyłem się być fotografem Osobistym i to najlepiej sprawdza się w mojej pracy.

 

spacer po rozwianych połoninach w Bieszczadach para młoda spogląda na siebie z uśmiechem a w tle widać góry i lecące kruki

 

Jak wybrać fotografa na ślub?

Przede wszystkim skupcie się na tym co wam się podoba a nie innym. To Wasz dzień, Wasza inwestycja i to Wy zostajecie z tymi fotografiami na całe życie.